Budowa szafy sterowniczej

Montaż szafy sterowniczej należy rozpocząć od dokładnego zapoznania się z dokumentacją elektryczną. Powinna ona zawierać wszystkie wytyczne potrzebne do wykonania urządzenia. Wszelkie wątpliwości pojawiające się w trakcie montażu należy wyjaśnić z projektantem.

1. Przygotowanie otworów w obudowie.

Jest to etap, który powinien być wykonany w pierwszej kolejności. Opiłki i zanieczyszczenia powstałe podczas cięcia i wiercenia można będzie łatwo usunąć. Opiłek metalu, który dostanie się do wnętrza aparatu elektrycznego (np. PLC) może być przyczyną zwarcia i uszkodzenia.

Do wykonania okrągłych otworów można użyć wykrojników śrubowych lub dziurkarki hydraulicznej.

2. Montaż aparatury sterującej i sygnalizacyjnej na drzwiach szafy.

W przygotowanych otworach umieścić kontrolki i przełączniki. Elementy wrażliwe na wstrząsy lub wyposażone w wyświetlacze (np. mierniki, panele dotykowe) z uwagi na możliwość uszkodzenia lepiej jest zamontować w dalszej kolejności.

3. Montaż korytek kablowych i szyn

Na płycie montażowej należy rozmieścić perforowane korytka kablowe oraz szyny (najczęściej DIN 35mm). Szyny oraz korytka sprzedawane są w odcinkach dwumetrowych. Należy je dociąć na wymagany wymiar.

4. Montaż aparatów.

Zatrzasnąć aparaty oraz listwy zaciskowe na szynie montażowej.
Większe aparaty np. przemienniki częstotliwości bezpieczniej jest mocować przez przekręcenie bezpośrednio do płyty montażowej (bez użycia szyny DIN).

5. Wykonanie połączeń elektrycznych.

Do tego procesu potrzeby jest ściągacz izolacji oraz zaciskarka do tulejek. Docinając przewody na długość, bezpiecznie jest przy każdym aparacie pozostawić pewien nadmiar. W wypadku konieczności nieznacznego przemieszczenia aparatu można wykorzystać te same przewody.

Na końcach przewodów powinny być zaciśnięte tulejki kablowe o odpowiedniej długości i średnicy. Do połączenia dwóch przewodów w jednej tulejce należy używać podwójnych tulejek. Izolowana część takiej tulejki mieści dwa przewody. Na zdjęciu poniżej podwójna tulejka jest pierwsza z lewej.

6. Oznaczenia aparatów.

7. Przygotowanie płyty z dławicami.

Z reguły wszelkie połączenia z zewnętrznym wyposażeniem elektrycznym są przeprowadzone przez płytę zlokalizowaną w spodniej części szafy. Jedną z ostatnich operacji jest przygotowanie otworów na dławice kablowe w dolnej płycie.